Міський науково методичний центр icon

Міський науково методичний центрНазваМіський науково методичний центр
Сторінка1/3
Дата конвертації06.01.2014
Розмір453.1 Kb.
ТипДокументи
джерело
  1   2   3

УКРАЇНА
Донецька область
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ МАРІУПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МІСЬКИЙ НАУКОВО – МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I-Ш СТУПЕНІВ №20Матеріали

учасника Всеукраїнського конкурсу «Шкільна бібліотека»

в номінації «Бібліотекар – дослідник»


завідувача бібліотеки

загальноосвітньої школи № 20

Анікіної Тетяни Михайлівни
Маріуполь -2011


« Підвищення

якості читання

як складова частина

якості освіти»

Проект

«Читання для розуму та навчання»


Автор - завідуюча бібліотекою

загальноосвітньої школи № 20

^ Анікіна Тетяна Михайлівна

Категорія –« провідний бібліотекар»


Маріуполь -2011 1

Зміст

1.Візитна картка бібліотекаря……………………………………………….... 3

2. «Підвищення якості читання

як складова частина якості освіти»;

з досвіду роботи бібліотеки……………………………………………………… 5

3. «Читання для розуму та навчання» проект………………………………19

1.Паспорт проекту……………………………………………………………20

2.План реалізації проекту……………………………………………………26

3.Результативність проекту…………………………………………………31

4.Список використаної літератури……………………………………………32

5.Додатки ………………………………………………………………………….34

1.Візитка учасника конкурсу

«Найкращий читач України -2011»……………………………………....35.

2.«Бібліотечний марафон. ………………………………………………….36

3.Літературна гра «Казковий зорепад».…………………………………….38

4.Захист читацького формуляру

«Мої улюблені книжки» ..………….…………………………………44

5. «Плекаймо обдарованість»рекомендації

педагогам з формування

інформаційної культури учнів………………………………………………...49

6.«Читаюча родина» рекомендації батькам

з питань організації родинного читання……………………………………..54

7. Презентація учасника конкурсу

«Найкращий читач України»…………………………..

8.Презентація проекту

«Читання для розуму та навчання» ……………………

2

Знайомимось:

Анікіна Тетяна Михайлівна

завідувач бібліотекою

загальноосвітньої школи № 20

^ Освіта – вища, ХГАК.

Категорія - провідний бібліотекар

Стаж - 33 роки


Нагороди : грамота Міністерства освіти і науки України,2000р., грамота обласного управління освіти 1998р.,грамота управління освіти м. Маріуполя 2003р.,грамота МНМЦ УО 2005р., подяка міського голови м. Маріуполя,2005р., подяка МНМЦ ,2009 р.

Публікації: 1. «Формування інформаційної компетентності учнів (проектна діяльність)// Школа .-2009.-№10.-с.32-47.

2.Матеріали з досвіду роботи 2010 рік. – інформресурс wwwmarnms.inf.ua3«Підвищення

якості читання

як складова частина

якості освіти»:

з досвіду роботи бібліотеки

Автор - завідувач бібліотекою

загальноосвітньої школи № 20

^ Анікіна Тетяна Михайлівна

Категорія –« провідний бібліотекар»


5

Актуальність . Розвиток суспільства в національному та світовому контексті зумовлює зміни в освіті. Розвиток України, як сучасної держави ,значною мірою залежить від якості освіти, яку отримують її громадяни. Ефективність розвитку суспільства та його конкурентоздатність визначають якісні показники розвитку освіти. Одним із напрямів дослідження якості освіти ,за міжнародною програмою РІSА є дослідження грамотності читання. Цей напрям дослідження обрано пріоритетним тому, що проблема вміння учнів які закінчують основну школу грамотно читати на сьогодні є дуже актуальною. Грамотність починається з уміння читати , через читання відбувається засвоєння інформації , так необхідної у подальшому житті. Покращення грамотності (якості ) читання є необхідною передумовою поліпшення якості освіти. На жаль,показники інтересу до читання та його якість постійно знижуються. Для вирішення цієї проблеми необхідно координація всіх керівників дитячого читання : вчених, бібліотекарів, педагогів та батьків. В останні роки у зв’язку з бурним розвитком Інтернету виникає також проблема комп’ютерної (мережевої ) грамотності – умінням працювати у інформаційних сітях. Формування у підростаючого покоління комунікативних навичок та вміння орієнтуватися в інформаційному світі – це актуальні завдання для бібліотечної громади.

Тому згідно з педагогічною проблемою школи , яка звучить як

« Управління якістю освіти у навчально – виховному закладі»

бібліотека школи одним із напрямків своєї діяльності визначила тему

«Підвищення якості читання як складова частина якості освіти»

Мета – всемірна підтримка читання, як важливого елемента культури, інструмента підвищення інтелектуального потенціалу нації, зростання творчої активності учнів, педагогів та батьків засобами інформаційних ресурсів шкільної бібліотеки.

Завдання :

1.Підвищення рівня забезпеченості інформаційними ресурсами, використання нових підходів у питаннях, зв’язаних із концепціями медіа освіти, розвитку інформаційної компетентності учасників навчально – виховного процесу.

2.Створення системи заходів із впровадження інноваційних технологій у практику роботи бібліотеки з різними категоріями читачів з метою підвищення якості читання.

3.Формування компетентного читача ,здатного до самоосвіти та самореалізації, створення системи роботи з учнями з високим потенціалом знань, залучення до спільної роботи з підвищення якості читання педагогів , батьків.

4.Організація моніторингових досліджень розвитку читацьких інтересів та читацької діяльності учнів школи, якості читання різних вікових груп, забезпеченості інформаційними ресурсами з метою прогнозування очікуваних результатів із підвищення якості читання.

5.Інформаційне забезпечення процесу організації роботи педагогічного колективу з підготовки учнів до участі в олімпіадах , створенні дослідницьких робіт, участі у конкурсах та змаганнях

6.Вивчення стану родинного читання, підвищення ролі батьків в організації читання учнів, створення рекомендацій із організації читання дитини.


7


Схема №1 Алгоритм роботи з теми:


Підвищення якості читання

як складова частина якості освіти

Забезпеченість інформаційними ресурсами

Формування компетентного читача, здатного до самоосвіти, самореалізації та творчості


Інформаційна культуракнигиперіодикаЗдатність до проектної та дослідницької роботи всіх учасників навчально-виховного процесуінф.носіїСамоосвітня компетентність

Моніторингові дослідження читання


Інформаційних ресурсів

ре

р

ресурсів.

Читацьких інтересів

Читацької діяльності

Якості читання
^ Шкільний центр моніторингових досліджень


8

Якість освіти складається з рівня загальної культури особистості , якості навчання та якості знань, отриманих людиною в процесі навчання. Якісне читання таким чином визначається у розвитку творчого мислення, у розвитку культури думки, та культури почуттів. Крім того набуваються навички інформаційної ,самоосвітньої та інтелектуальної діяльності. Підвищення якості читання - це формування незалежного користувача,розвиток інтелекту, розвиток творчого потенціалу особистості . Питанню підвищення якості читання приділяють багато уваги у публікаціях професійних видань, як вчені , так і бібліотекарі – практики, відбуваються міжнародні дослідження,розробляються програми читання , проводяться конкурси та акції.

Бібліотека ЗОШ № 20 ,працюючи над проблемою « Підвищення якості читання як складова частина якості освіти», визначила у своїй діяльності кілька пріоритетних напрямів:(схема №1)

 • Забезпеченість інформаційними ресурсами.

 • Формування компетентного читача,здатного до самоосвіти , самореалізації та творчості.

 • Моніторингові дослідження читацької діяльності з метою підвищення якості читання.

^ Забезпеченість інформаційними ресурсами важлива частина діяльності школи на сучасному етапі. Однією із характеристик ефективної школи вважається наявність шкільної бібліотеки , бібліотечного фонду , організація роботи та роль у процесі навчання, а також організація бібліотечного простору. Шкільна бібліотека ЗОШ № 20 має читальну залу на 30 посадочних місць, абонемент з книгосховищем , кімнату для підручників. Інформаційні ресурси бібліотечного фонду літератури розкрити за допомогою відкритого доступу. Відокремлено фонд книжок для молодших школярів , періодичних видань,тематичні стелажі «Наша країна – Україна» (8-11), «Марафон ерудитів»(5-8 кл), «Душею та серцем оспіваний край»(5-11кл.), «Казкова країна»(1-4 кл), «Педагогічна скарбниця»(педагогам). Бібліотека намагається створити умови щодо повного виконання запитів учнів, вчителів, використовуючи різні форми : виставки, вікторини, огляди, рекламні видання, тематичні папки, картотеки, диски. До уваги читачам пропонуються тематичні полиці «Правовий навігатор», «Екологія життя», «Пізнай себе», «Донбас – наш рідний край», «Нові завдання , нові технології освіти» та картотеки «Книжки про все на світі», «Україна : історія та сьогодення», «Проблеми наших педагогів», систематична картотека статей та картотека «Свята року» для класних керівників та інші.

Інформаційні ресурси бібліотеки постійно поповнюються із різних джерел фінансування. Книги та підручники , які надходять за рахунок бюджетних коштів доповнюють надходження за залучення спонсорських коштів та проведення благодійних акцій. Так, у 2010 році за рахунок спонсорських коштів у бібліотеку школи було виписано 19 назв періодичних видань, установлено комп’ютер, принтер та музичне обладнання .

У ході акції «Подаруй книгу в бібліотеку» у шкільну бібліотеку надійшло 21 екземпляр довідкової літератури, 10екземплярів пізнавальної літератури.

Постійно поповнюється фонд аудіовізуальних матеріалів - 32 диски з шкільної програми та педагогічної проблеми школи. За період 2005-2010 років було залучено спонсорських коштів на поповнення бібліотечних фондів – близько 2 тисяч гривень, на періодичні видання – близько 10 тисяч гривень ,на обладнання бібліотеки - близько 14 тисяч гривень.

Проводиться робота щодо створення «Зведеної картотеки дисків» у учнів та педагогів з метою створення обмінного фонду медіа матеріалів. Планується створення у бібліотеки школи медіа центру : підключення до «Інтернет», поповнення фонду інформаційних ресурсів.

^ Формування читача, здатного до самоосвіти, самореалізації та творчості – основна виховна задача діяльності шкільної бібліотеки. Виконуючі такі основні функції як інформаційна, виховна, освітня , інтелектуальна, культурологічна, самоосвітня , бібліотека школи у сучасному середовищі стає центром підготовки молодого покоління до нового змінного інформаційного світу. У зв’язку з поширенням використання інформаційних технологій у житті учнів на перше місто в роботі бібліотеки виходить формування інформаційної культури читачів, створення такої середи навчання ,яка стимулювала би процес пізнання.

Інформаційна культура особистості – одна із частин загальної культури чоловіка, система знань та умінь щодо забезпечення самоосвітньої діяльності задоволення індивідуальних інформаційних потреб з використанням як традиційних, так і нових інформаційних технологій(схема №2). Велику частку у питанні формування інформаційної культури учнів вирішують загальні навчальні вміння та навички, які учні отримують на уроках інформатики,мови та при відвідування факультативу «Ділова мова». Заняття з пропаганди бібліотечно- бібліографічних знань дозволяють школярам опанувати основні навички роботи з книгою, пошуку інформації, використанню багатьох джерел інформації. Заняття з основ ББЗ проводяться згідно з графіком, затвердженим директором школи, з використанням інтерактивних технологій. Підсумкові заняття проводяться у формі вікторин, брей – рингів, літературних конкурсів , турнірів знавців та інші. У програму доповнені теми з культури читання та комп’ютерної грамотності. Необхідність оволодіння комп’ютерною грамотністю учнями , які не мають комп’ютера вдома навела на думку створення у бібліотеки школи консультаційного пункту з питань роботи на комп’ютері та пошуку інформації у «Інтернет».

Сьогоденна задача – не тільки забезпечити доступ до інформаційних ресурсів, а ще навчити пошуку та використанню інформації, навчити зрозумити, що ці навички – головний шлях до самореалізації особистості.


Схема №2. Формування інформаційної компетентності особистості


12


Проектний метод в освіті – це інструмент, який створює унікальні передумови для розвитку ключових компетентностей ( соціальних, полікультурних, інформаційних, комунікативних тощо) і самостійності учня в осягненні нового , стимулюючи його природну допитливість і творчий потенціал.

Сила методу проектів у поєднані теорії з практикою, пов’язані всієї навчальної і виховної роботи з життям. Проект передбачає чітке формулювання мети-результату в розв’язанні учням життєвої проблеми. Під час виконання проектів вирішуються освітні,розвивальні й виховні завдання. Метод проекту сприяє забезпеченню умов для розвитку індивідуальних здібностей і нахилів всіх учасників навчально – виховного процесу, учить творчо мислити та інтелектуально вдосконалюватись.

Бібліотека ЗОШ № 20 використовує метод проектів з 2007 року. Організація роботи проекту «Читання для розуму та навчання»(див. Паспорт проекту) у 2011 році активізує учнів школи, підвищує престиж читання, залучає до організації читання учнів учителів та батьків, звертає увагу на проблеми бібліотеки спонсорів, батьківського комітету школи. Але головне в проектній та дослідницькій діяльності - це можливість читачів навчиться наукової організації праці, оволодіти технологіями дослідження, набути дуже важливий досвід презентації та захисту творчих робіт, участі у конкурсних програмах . Учні беруть участь у інформаційних зустрічах , літературних вікторинах «Казковий зорепад»(додаток № 3), захисту читацьких формулярів(додаток № 4),

інтерактивних ігор «Слабка ланка» ,конкурсах «Кращий читач класу» та у номінаціях «Кращий читач року» шкільного конкурсу «Кращий учень року».Творчо працюють при проведенні конкурсів «Вернісаж читацьких малюнків» та конкурсів на найкращий слоган про книгу та бібліотеку. У бібліотеки проводиться вперше в цьому році інноваційний захід «Бібліотечний марафон»(додаток № 2).

Кожен рік читачі школи беруть участь у відбірковому турі Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України».

У 2011 році учениця школи Дроб’язко Марія брала участь у місцевому етапі конкурсу, де за сумою балів посіла третє місце(додаток № 1). Головна мета проекту - це підвищення ролі читання в житті учнів , створення умов щодо покращення навчання , активізації та результативності участі учнів – читачів шкільної бібліотеки в олімпіадах ,конкурсах та у захисті творчих робіт у МАН. Результативність діяльності проекту визначається в рості кількості учнів ,які беруть участь у формах творчої та дослідницької діяльності

( див. розробку проекту). Розроблені рекомендації для педагогів, працюючих з обдарованими та творчо розвиненими учнями (додаток №5). З метою підвищення якості читання учнів та ролі родини в організації навчання дитини складені рекомендації для батьків з організації родинного читання(додаток № 6). Виховання здатності до проектної та дослідницької діяльності позитивно впливає на якість читання.

14

У критеріях оцінювання якості навчального процесу для здійснення моніторингу ефективності діяльності загальноосвітніх навчальних закладів та визначення їх рейтингу п.2 Інформаційне забезпечення навчально – виховного процесу проводиться моніторинг наявності інформаційних ресурсів(бібліотечних фондів та інформаційних програм) щодо організації якісного процесу навчання учнів та діяльності педагогів.

^ Моніторингові дослідження читання проводяться в шкільній бібліотеки для визначення ефективності різних форм та методів бібліо­течної діяльності , їх вплив на поширення читання та зріст читацької активності . Важливу роль при цьому відіграє наявність повної інформації про стан читання учнів основним засобом якої є моніторинг. Саме моніторингові дослідження дозволяють виявити розвиток читацьких інтересів, розвиток читацької діяльності, якості читання та забезпеченість інформаційними ресурсами, а також дають можливість бібліотекарю школи ,вчителям та батькам аналізувати свої дії з прищеплення любові до читання, планувати роботу бібліотеки, усувати можливі прорахунки , розробляти стратегію розвитку. Організація моніторингової діяльності у бібліотеки ЗОШ № 20 проводиться у рамках шкільного моніторингу управління якістю освіти. Кожен клас протягом п’яти років оформляє «Читацький щоденник класу»,у якому відображені всі види моніторингу читання:

 • моніторинг читацької діяльності класів розкриває участь класу в бібліотечних заходах, відвідування занять з ББЗ, активність читання в класі, тематику класних часів, присвячених книги.

 • моніторинг читацьких інтересів складається на основі аналізу анкет читачів ,позволяє бачити зміну читацьких інтересів та використовувати ці дані в індивідуальній роботі та плануванні тематики щодо групової роботи з класами. 15

 • моніторинг якості читання учнями школи книг та журналів позволяє визначити теми та жанри , якім віддають перевагу сучасні читачі.

 • Моніторинг забезпеченості інформаційними ресурсами дає можливість контролювати надходження до бібліотеки інформаційних джерел , визначити потрібні матеріали та спланувати поповнення матеріальної бази бібліотеки на перспективу.

При проведенні моніторингової діяльності використовувались різні методи дослідження: аналізи документів, формулярів, щоденників читання,обговорення книжок, диспутів, годин спілкування, опит, бесіда, анкетування , інтерв’ю. Відслідковувався зв'язок якості читання та якості навчання учнів школи середньої та старшої ланки.

У ході моніторингу читацької діяльності класів було з’ясовано що при належному плануванні роботи класів і шкільної бібліотеки , зацікавленості класного керівника в тісному зв’язку з бібліотекою, правильному підбору форм та методів бібліотечної роботи з читачами підвищується ефективність роботи по залученню читачів до бібліотеки.

Моніторинг читацьких інтересів читачів школи показує зміну читацьких запитів у різні вікові категорії читачів. Якщо у начальній школі читачі в основному проявляють інтерес до читання казок, то у середній ланці вони більш цікавляться пригодами та жанром «фен тазі» .Тільки у старшій школі учні основну увагу приділяють читанню літератури на допомогу шкільній програмі. Близько 30% учнів не визначили свої інтереси в читанні. 18% учнів виказали негативне відношення до читання. Здатність задовольняти інтереси та запити читачів – головне завдання бібліотеки. 16


Моніторинг якості читання учнями школи книг та періодичних видань виявив підвищення інтересу читачів до періодичних видань, увагу школярі віддають ярким та інформаційнім друкованим виданням. Так, більш 40% читачів визначили , що їм подобається читати журнали та дитячі газети. У читанні книжок учні перевагу віддають дозвільному читанню, читанню щодо розваги і тільки 18% вказали на інтерес до літератури довідкового характеру.

Моніторинг забезпеченості інформаційними ресурсами проводиться щодо з’ясування забезпеченості учнів школи необхідною літературою ( навчальною та художньою) та сучасними джерелами інформації (дисками та касетами) з актуальних тем потрібних для підвищення результативності навчання. Він потрібен для перспективного планування поповнення бази інформаційних ресурсів бібліотеки. У зв’язку з розвитком інформаційних технологій головна задача бібліотеки –створити базу інформаційних джерел, яка задовольнить потреби читачів, використовуючи при цьому різні джерела комплектування фонду.

Результати моніторингів доводяться до педагогів на педраді та батьків на батьківських зборах , обговорюються з учнями на зустрічах та класних годинах. Отримані результати поставили перед шкільною бібліотекою питання:

 • «Чому читацька активність згасає протягом навчання у школі.?»;

 • «Як привчити дитину читати?»;

 • «Чому велика кількість учнів не визначає свої пріоритети у читанні?»;

 • «Якісне читання – якісне навчання! Чому більшість учнів не зв’язують своє навчання з майбутнім життям?» 17

З метою пошуку відповідей на ці запитання були визначені основні напрями діяльності школи , бібліотеки , батьків з питань підвищення якості читання учнів у школі та у родині:

 1. Проводити систематичну роботу з активізації читацької діяльності класів. Спланувати більш виховних заходів , тематичних годин,присвячених книгам;

 2. Стимулювати читацьку активність підлітків з використанням різних форм позаурочної роботи та на уроках шляхом надання дослідницьких та творчих завдань;

 3. Рекомендувати керівникам дитячого читання розповсюджувати вміння та навички організації творчої читацької діяльності

(участь у бібліотечних заходах,конкурсах,захисті читацьких формулярів) на уроках та у позаурочний час;

 1. Спланувати роботу з батьками учнів (анкетування ,роз’яснення , розробка рекомендацій) з метою організації сумісної діяльності з батьками з підвищення якості читання в родині;

 2. Організувати роботу проекту «Читання для розуму та навчання» для 2-11 класів з метою актуалізації якості читання ,як засобу підвищення якості навчання.

Працюючи над проблемою «Підвищення якості читання як складова частина якості освіти» бібліотека ЗОШ № 20 продовжує пошуки шляхів поновлення зросту читацької активності , підвищення якості читання та ролі книги у житті учнів , формування інформаційної компетентності , здатності до самоосвітньої та творчої діяльності, потягу до знань , як запоруки майбутньої реалізації особистості.

18

19

Паспорт проекту

«Читання для розуму та навчання»


Автор проекту: Анікіна Тетяна Михайлівна,

бібліотекар ЗОШ № 20 м. Маріуполя

Керівник проекту: Ільїна Наталія Василівна ,

заступник директора з НВР


Актуальність проекту: Становлення інформаційного суспільства та розповсюдження інформаційних технологій сприяло розширенню поняття «грамотності». Грамотність стала засобом здобуття якісної освіти,яка у свою чергу впливає на якість життя особистості. Всесвітня організація охорони здоров’я внесла грамотність у 12 показників ,які характеризують здорову націю. Грамотність насам- перед починається з уміння читати та працювати з текстом . Читання допомагає особистості засвоїти інформацію необхідну в подальшому житті. У сучасному світі завдяки великому обсягу інформації,який нахлине на наших учнів процес читання стає більш поверховим, інтерес до читання ,як і його якість постійно знижуються,а кількість не читаючих ,або мало читаючих дітей зростає. Тому необхідно досліджувати розвиток читацьких інтересів ,читацької діяльності, показувати учням зв'язок якості читання з якістю навчання,залучати їх до активної читацької позиції як запоруки їх подальшої творчої та професійної самореалізації.

Мета проекту: Підвищення якості читання та формування інформаційної грамотності учнів як запорука підвищення якості освіти у навчально – виховному закладі . 20

Завдання проекту:

1.Дослідження та корегування якості читання учнів школи , самоосвіти вчителів та участі батьків у організації родинного читання .

2.Підвищення якості читання учнями школи з метою покращення результативності участі в олімпіадах та МАН.

3. Створення інформаційної бази для вчителів із педагогічної проблеми школи у зв’язку з проблемою підвищення якості читання .

4.Вивчення рівня участі батьків у читанні дитини та розробка рекомендацій із організації родинного читання.


Термін дії : Термін дії проекту – лютий 2011 - квітень 2011


Категорія: Учні 5-11 класів ,вчителі ЗОШ № 20,

батьки учнів.


Основні ресурси:

Ресурсною базою щодо реалізації проекту є інформаційний потенціал бібліотечного фонду , оновлене обладнання шкільної бібліотеки, добровільна спонсорська допомога .

  1   2   3Схожі:

Міський науково методичний центр iconМіський науково методичний центр
Заповіді творчої особистості – 5 Інформаційний простір шкільного бібліотекаря – 6
Міський науково методичний центр iconПоложення про районний (міський) методичний кабінет (центр) Відповідно до статей 12, 14, 19 Закону України "Про освіту" ( 1060-12 ), статей 41, 42 Закону України "Про загальну середню
Затвердити Положення про районний (міський) методичний кабінет (центр) (додається)
Міський науково методичний центр iconДепартамент освіти Вінницької міської ради Міський методичний кабінет Заклад: «вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної» навчально-методичний посібник жук віталій Валентинович
Розвиток витривалості у плаванні: Навчально-методичний посібник. – Вінниця: вмпдю, 2013. – 44 с
Міський науково методичний центр iconМіський методичний кабінет м. Жмеринки з 03. 09 по 16. 09
Методичний кабінет управління освіти Жмеринської міської ради в організації науково-методичної роботи з педагогічними кадрами чітко...
Міський науково методичний центр iconНауково-методичний центр організації навчального процесу

Міський науково методичний центр iconУкраїна вінницька міська рада департамент освіти міський методичний кабінет
Міський методичний кабінет департаменту освіти Вінницької міської ради надсилає Вам для ознайомлення текст листа Міністерства освіти...
Міський науково методичний центр iconМетодичні рекомендації до проведення першого уроку Навчально-методична
«Відродження». Науково-методичний вісник: Вінниця: Видавничий центр воіпопп 1993. – №1. – С12
Міський науково методичний центр iconЦентр практичної психології та соціальної роботи міський методичний кабінет
Полударова Алла Леонідівна керівник творчої групи – соціальний педагог закладу «Навчально виховний комплекс: загальноосвітня школа...
Міський науково методичний центр iconДепартамент освіти Вінницької міської ради Міський методичний кабінет Центр практичної психології та соціальної роботи Експрес-бюлетень з фахової інформації
Психологічна підтримка сімї та профілатика негативних проявів поведінки в родині, як запорука розвитку здорової дитини
Міський науково методичний центр iconМережа, час роботи, напрямки діяльності закладів, підпорядкованих управлінню молодіжної та сімейної політики Одеської міської ради
В підпорядкування управління знаходяться: Міський центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді із структурними підрозділами...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©razom.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи