Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) icon

Урок подорож на запорізьку січ (5 клас)



НазваУрок подорож на запорізьку січ (5 клас)
Дата конвертації19.02.2013
Розмір60.03 Kb.
ТипУрок
джерело

УРОК – ПОДОРОЖ НА ЗАПОРІЗЬКУ СІЧ (5 клас)


Мета: закріпити навички виконування дій з натуральними числами, узагальнити знання учнів про козацтво в Україні, формувати математичний та історичний кругозір на матеріалі конкретних фактів з історії Запорізької січі, виховувати інтерес до математики та історії.

Тип уроку: інтегрований урок

Обладнання: історична карта, карта – схема Запорозької січі.


Хід уроку


1.Учитель історії повідомляє тему уроку і мету.

- Урок у нас сьогодні буде незвичайний – історико-математичний, бо на ньому ми здійснимо подорож на Запорізьку Січ. У подорож ми вирушимо чотирма маршрутами:

  1. У морський похід

  2. На козацькому кордоні

  3. У ворожому таборі

  4. Від першого гетьмана до останнього

І. У морський похід:

Бесіда з учнями

  • Хто такі козаки?

  • Що означає слово „козак”?

  • Де і коли формувалося козацтво (використовувати карту)?

  • Які причини змушували українське селянство шукати долі серед козаків?

  • Що найбільше приваблювало селян у козаків?

  • Які були маршрути козацьких походів?

  • На чому козаки виходили в море?

  • Що являє собою козацька „Чайка”?

  • Хто очолював походи козаків?

- Перед походом гетьман і старшина довго і добре готувалися. Вони повинні були розрахувати скільки козаків брали участь у поході, скільки „Чайок” для цього потрібно збудувати, скільки днів вони будуть у поході. І в цьому їм допомагали знання з математики.

2.Продовжує вчитель математики:

- Давайте і ми спробуємо розібратися у козацькій арифметиці ( на партах в учнів надруковані задачі №1-4. див. Додаток)

ІІ. На козацькому кордоні.

1.Вчитель історії:

- У морські походи козаки ходили весною, влітку і восени. Після походу вони поверталися додому на Січ.

- Що таке Запорізька Січ?

- Як була організована Січ?

- Чи всі козаки жили на Січі?

- Як козаки повідомляли про небезпеку?

- Запорізькі козаки намагалися надійно захистити свої кордони глибоким яром, гострим частоколом. Для сторожових козаки ставили так звані „фігури”. Це був ряд смоляних бочок, поставлених певним чином, які запалювалися сторожею, щоб попередити козаків про напад ворогів.

2. Продовжує вчитель математики:

- Але, щоб збудувати такі укріплення необхідно було зробити точні розрахунки. Спочатку ставили 6 бочок „насторч” у коло і обв’язували смоляними канатами, на них ставили друге коло з 5 бочок і.т.д. На гору ставили одну бочку без дна. В порожнечу наливали смолу, протягували зовні мотузок, до якого прив’язували віхоть соломи. Це були так звані козацькі маяки (Задача №5)

ІІІ. У ворожому таборі

Козаки ходили у морські походи:

  • Проти кого вони споряджували свої походи?

  • Хто такі татари?

  • Чому козаки здійснювали походи на них?

-Ось татари готуються до чергового походу на Україну...

Вчитель математики.

-Їх хани ведуть останні підрахунки: скільки чого потрібно взяти. (Задача № 6, 7)


ІV.Від першого гетьмана до останнього.

1.Вчитель історії:

-Козаки створили свою державу

  • Як називалася козацька держава?

  • Яких гетьманів ви знаєте?

2. Вчитель математики.

-А зараз самостійна робота . Розв’яжіть приклад і, користуючись таблицею, назвіть гетьманів. (див. Додаток).


Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок і повідомлення домашнього завдання.


ДОДАТОК

Задача 1.

Гетьман П.Сагайдачний мав у своєму війську 17 з половиною тисяч козаків. Він збирався вирушати у морський похід на козацьких човнах „Чайках”, кожен з яких вміщує по 70 чоловік. Скільки йому потрібно було човнів?


Задача 2.

Але човни треба було ще збудувати. У будівництві однієї „Чайки” брали участь півсотні чоловік. Скільки човнів могли збудувати одночасно козаки із війська Сагайдачного?


Задача 3.

Одного разу, щоб обійти непомітно сторожу, гетьман Сагайдачний вивів у море сьому частину козаків на 25 човнах, висадив їх на берег і дав наказ волоком перетягти човни по піску. Скільки козаків перетягували один човен?

Задача 4.


Якщо Сагайдачний мав 250 чоловік, то у скільки разів кількість човнів, що залишилися на Січі, перевищувала кількість човнів, що вирушили в обхід татарської сторони?


Задача 5.

Козаки вирили рів довжиною 5 кілометрів, привезли 231 бочку. Скільки „фігур” вони повинні побудувати і на якій відстані одна від одної?


Задача 6.

Кожен воїн повинен був мати перед походом колчан із 18 стрілами і дві мотузки по 12 метрів для пов’язання невільників. Чи вистачить 64800 стріл та 840 км мотузки для татарськог війська із 35000 чоловік?


Задача 7.

На кожні 7 татар брали 1 казан для варки конячого м’яса, в якому можна було зварити 5 кг м’яса. Скільки казанів повинні були мати татари у своєму війську і скільки коней вагою 2 ц. вони з’їдали за день?


Самостійна робота.


Розв’яжи рівняння і приклади.


І в. ІІ в.

Х+17=20 2100:100=

2х-5=17 93-х=74

(50-х):3=7 (х-10)(х-20)=0

х:3=6 45-28:1=

37·10:2-178= 100-5х=5

(х-3)(х-7)=0 х:1=3

х-27=0 60-2х=16

330:х=10 1·х=33

2х+5=35 300:2:10=

60-4х=16 у-(2+8)=1

3х-15=27 3х-15=27

(х+3):2=10

(х-10)(х-7)=0

(2х-13):9=3

100-27х=73


Користуючись таблицею назви імена гетьманів.



1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

а

б

в

г

ґ

д

е

є

ж

з

і

ї

й

к

л

м

н

о

п

р

с

т

у

ф

х

ц

ч

ш

щ

ю

я

ь




18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33






Схожі:

Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок для 6 класу на тему «Подорож до Книгограду»
Обладнання: ілюстрації до художніх творів; куточок, присвячений українській духовності; виставка книг з історії книгодрукування,...
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconПрограма навчання 1-й клас
Подорож по бібліотеці. Бібліотекар, читач. Бібліотека домашня та шкільна. Докладне ознайомлення з куточком першокласника. Само­стійний...
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок (33) Тема: Гра подорож по місту Краси
Виховувати системність художньо – естетичних знань та уявлень, встановлювати емоційний зв’язок між захоплюючим світом мистецтва та...
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconКлас Назва предмету
Прочитати урок №3 вправа 1, 2, 6, 4 стор. 5-6 (підручник В. М. Плахотника за 1 кл.)
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок № Клас Дата Вчитель: Старкова О. Ю. Тема уроку
Дати учням поняття про
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок № Клас Дата Вчитель: Старкова О. Ю. Тема уроку
Дати учням поняття про
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок проект, 2 клас
Виховувати любов до рідного слова, народної творчості, товариськість, організованість
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок -подорож тема: Осінь. Рослини осені. Мета
Мета : Закріпити знання учнів про зміни, що сталися у неживій природі, в житті рослин: забарвлення листя, листопад, зміни в трав’яному...
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconТема: Композиція у живописі. 5 клас.(4 урок)
Виявлення задуму композиції, відповідних настроїв засобами художніх технік.(Слайд 1)
Урок подорож на запорізьку січ (5 клас) iconУрок читання, 1 клас
Тема. Українські дитячі пісеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику. Дитяча народна гра «Ой ходить Іванко»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©razom.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи